John R. Neill ni le ilustrairal kakih 40 zgodb o Ozu, ampak jih je je po Baumovi smrti nekaj tudi sam napisal. Pravzaprav bi morla omeniti še Ruth Plumly Thompson, ampak tole ni zapis o Ozu, temveč le ena izmed slikanic istega ilustratorja, ki v serijo ne spada, a kljub temu lepo prikazuje njegovo mojstrstvo v črtni ilustraciji, ki morda v takšni, skromnejši izvedbi, kot sem jo izbral tokrat, še bolj izpostavi obrtno spretnost, na katero v poplavi sodobnih tehnologij in posebnih učinkov že kar pozabljamo.
Slikanica Mačka in miš s podnaslovom Perzijske pravljice prinaša približno sto ilustracij, pretežno v črno beli tehniki, le občasno nadgrajeni z rdečo barvo (knjiga je bila tiskana v za začetek 20. stoletja dokaj pogosti dvobarvni tehniki).
V teh sto ilustracij so zajete tako umetelne velike začetnice, s katerimi so nekdaj označevali začetke zgodb ali poglavij, kot drobne vinjete, kot dokaj zapletene celostranske ilustracije s številnimi podrobnostmi. V knjigi so predstavljene štiri klasične perzijske pravljice:
- Mačka in miš
- Sin prodajalca mila
- Kraljevi zaklad
- Ribič in kralj
Prva zgodba predstavlja večni spopad mačk z mišmi, ki se začne s skesano mačko in konča s pokolom med mišmi. Druga govori o revnem dečku, ki priskoči na pomoč princesi, ta pa se mu bogato oddolži. Tretja zgodba ima podoben nastavek, le da tokrat revež najprej podari svoje malo premoženje še bolj ubogemu in je nato za to nagrajen. Četrta je ena klasičnih pripovedi o trenjih med revnimi in bogatimi, kjer revež sicer dobi lepo darilo,a bi ga to stalo glave, če ne bi bil tako spreten z jezikom.
No, oglejmo si ilustracije:
S tem zaključujem predstavitev Perzijskih pravljic, bogato ilustrirane knjige, ki je leta 1906 izšla pri Henry Altemus Company. Uradnoi je štirideset ilustracij delo Johna R. Neilla, zelo verjetno pa so njegove tudi vinjete in drugi okrasni elementi. Upam, da ste uživali.
Se vidimo naslednji mesec z novo staro slikanico.
No comments:
Post a Comment