Andersenove pravljice - Harry Clarke
Harry Clarke je bil eden najvidnejših predstavnikov Art Nouveauja na Irskem, kjer je slovel predvsem kot oblikovalec vitražev. Zaradi šibkega zdravja, dela z agresivnimi kemikalijami in nenehnega stresa je umrl Henry Patrick Clarke, kot so ga poimenovali starši, pri komaj 42 letih. Njegov opus zato ni niti približno tolikšen, ko bi lahko bil, pa tudi delavnica, ki jo je vodil, je verjetno bistveno prej utonila v povprečje in pozabo, kot bi v primeru, da bi delal še nekaj časa in izšolal dostojne naslednike.
V vsakem primeru je zapustil nekaj izjemnih del in Andersenove pravljice, ki jih je 1916 izdala založba Harrap v Londonu je eno izmed njih. Knjigo bomo spoznali s pomočjo barvnih ilustracij, ki jih odlikujejo močne barve, številni okrasni detajli in za Clarka tipični liki z razpotegnjenimi obrazi in bolščečimi očmi.
Stanovitni kositrni vojak (ilustracija pred notranjo naslovnico)
Vžigalnik
Palčica
Popotni tovariš
Cesarjeva nova oblačila
ŠtorkljePastirica in dimnikarSvinjski pastirSnežna kraljica (dve ilustraciji)
Slavec
Škratji gričMala morska deklicaDivji labodiHči močvirskega kralja
Rajski vrt
Ilustracije so razporejene, kot so si sledile v izvitniku, velja pa dodati, da je knjiga hkrati izšla tudi v ZDA, da je bilo več ponatisov, in da jo je izdalo več založb, tako da nekaj odstopanj gotovo je. Ob drugi priložnosti morda še nekaj črnobelih ilustracij, do tedaj pa vsaj naslednji povezavi do še dveh Clarkovih mojstrovin:
Kontroverzno Ženevsko okno
https://artyoushouldknow.canalblog.com/archives/2019/09/17/37642123.html
Ta vitraž je gotovo najbolj znano delo Harryja Clarka. Naročila mu ga je Irska industrijska in trgovska zbornica ob nastanku samostojne Irske države za opremo Mednarodnega sodišča v Ženevi. Ilustracije predstavljajo prizore iz irske književnosti, ki jih je izbral Clarke sam. Naročnik dela ni sprejel zaradi nestrinjanje z vsaj dvemi prizori, ki naj bi bili neprimerni.
Faust
http://blackandwhiteandmore.blog.fc2.com/blog-entry-6.html
Najslavnejše delo Johanna Wolfganga von Goetheja je Clarke ilustriral za Halycon House v New Yorku leta 1925.
To je zaenkrat vse. Ilustacije s v javn lasti in jih lahko delite s prijatelji in sledilci, kolikor vam poželi srce. Do naslednjič!