Otto Kubel, ilustrator, slikar in mojster razglednic s pravljičnimi motivi
Otto Kubel (1868-1951) svoje umetniške kariere ni začel v najrosnejših letih. Čeprav rojen v Dresdnu, enem od dveh nemških umetniških središč, kjer so se kalili in izpopolnjevali skoraj vsi najvidnejši slikarji iz osrednje Evrope, je bil sprva zgolj mizarski vajenec.
Spretnost in pripravljenost poprijeti za raznovrstna dela, sta ga pripeljala v Leipzig in od tam na umetniško akademijo v Munchnu, kjer se je resno lotil študija slikarstva pri 27 letih, ko so številni njegovi vrstniki nazive že pridobili.
Kot se za klasičnega slikarja spodobi, je odlično obvladal oljne pastele, posebej so hvalili njegovo mehko roko, a ni se branil niti akvarelov ali oglja. Ob pejsažih, ki jih je rad popestril z umestitvijo nekaj otrok v kompozicijo, je postal še portretist.
Kljub nespornemu slikarskemu talentu in veščinam bo njegovo ime za vedno zapisano predvsem med ilustratorji. Kot mnogi drugi Nemci, je upodobil številne prizore Grimmovih pravljic, ki so ob svoji kulturni odigrale še pomembno in ne vedno svetlo politično vlogo.
Kubel je likovno opremil mnoge slikanice, a še bolj je zaslovel z ilustracijami učbenikov, ki jih je oblast med 20. in 40. leti prejšnjega stoletja nenehno posodabljala. Otto Kubel je bil včlanjen v NSDAP stranko in odkrit simpatizer nacističnega sistema, ki ga je glasno zagovarjal in si tako skoraj 'prislužil' preimenovanje ulice v Furstenfeldbrucku, kjer je živel in delal dve desetletji, zato so jo poimenovali po njem. Še več, bil je aktiven član skupnosti, tako na sodišču kot v pevskem zboru. No, komisija za preimenovanje ulic je po daljšem razmisleku sklenila, da madež iz politične preteklosti le ni tako teman, da bi spreminjali ime ulice in Otto-Kubel-Strasse še vedno stoji.
Politika gor ali dol, umetniških kvalitet mu ne moremo oporekati. Še posebej ne prispevka k upodobitvi Grimmovih pravljic, ki so v več serijah zaživele tudi na posterjih in razglednicah. Danes jih je mogoče dobiti relativno poceni, med štirimi in dvanajstimi evri za primerek, ni pa rečeno, da v prihodnosti njihova vrednost ne bi mogla krepko narasti.
No comments:
Post a Comment